Drahé čtenářky, drazí čtenáři, pojďme se na malý moment zasnít. Představte si, že se zhlížíte v zrcadle a slunce vytváří zlatavé odlesky na vaší do bronzova zbarvené kůži. Povedlo se! Po hodinách a hodinách bloudění nejrůznějšími e-shopy a únavném studiu jedné odborné rady za druhou jste konečně našli ideální samoopalovací produkt (třeba právě u nás :-) a správně ho aplikovali. Vyrazíte do ulic, vystavit svůj svěží plážový look na odiv celému světu. Fantazie se však pomalu začne proměňovat. Opálení se ztrácí třikrát rychleji, než slibovaly příbalové informace, a na rukou, loktech i kolenou raší drobné vybledlé flíčky. Zoufale přemítáte, kde jen nastala chyba…
Žádné strachy! Než stávající přípravek vyhodíte nebo se rozhodnete svou samoopalovací rutinu kompletně překopat, posečkejte a přečtěte si náš článek. Společně vám dáme návody, jak na bezchybné, dlouhotrvající opálení. Stačí následovat pár jednoduchých zásad.
- Exfoliovat, exfoliovat, exfoliovat!
Exfoliace neboli peeling pleť zbavuje odumřelých buněk. Jedná se o efektivní, vysoce prospěšnou formu čištění pokožky, která by měla být součástí každého skincare potažmo body-care rituálu. Klíčovou roli hraje i v procesu „samoopalování“. Důkladnou exfoliací, pokud možno 24 hodin před nanesením samoopalovacího produktu, si automaticky zakládáte na co nejlepší výsledek – vaše pleť bude regenerovaná, a tudíž výrazně schopnější fixovat na sebe přidaný pigment. Zkrátka – nač opalovat již odumřelé kožní buňky?
Pozor! Vždy rozlišujeme mezi produkty určenými pro obličejový peeling, tedy například pleťová tonika, a těmi uzpůsobenými pro peeling tělový.
- S hydratací nejdál dojdeš
Hydratovaná pokožka a dobře vypadající pokožka jsou takřka sestry, a sestrami zůstávají i pokud jde o vaši samoopalovací rutinu. Přirozeně sušší tělesné partie, jakými jsou právě ruce, chodidla, lokty nebo kolena, proto těsně před aplikací samoopalovacího přípravku natřete hydratačním krémem. Ten zajistí, že se opálení nepřichytí k suché, zrohovatělé pokožce a rozprostře se rovnoměrně.
Pravidelná hydratace bude rovněž alfou a omegou celé aftercare. Abyste výdrž své luxusní bronzové vizáže co nejvíce podpořili a pleť současně udržovali zdravou a svěží, hydratační krém radíme používat denně, nejlépe po sprše. Opálení vám díky tomu vydrží skutečně o pár dní déle krásné.
- Oholit, osušit, až pak opalovat
Tento krok ponechme v pomyslných závorkách – koneckonců ne každý je fanouškem celo-tělové depilace. Chceme pouze podotknout, že kůže zbavená chloupků je jakousi zárukou bezproblémové aplikace kosmetických přípravků, a těch samoopalovacích dvojnásob. Ať už hovoříme o kompletní depilaci, nebo prostém holení žiletkou, opět se obojí vyplatí provést nejméně 24 hodin před samoopalovacím procesem, aby pleť nezůstala iritovaná a póry měly dostatek času se uzavřít.
Pamatujte, jakmile samoopalovací produkt nanesete, alespoň den poté do jeho struktury nijak zvlášť nezasahujte, a to ani žiletkou – vaše oslnivé, rovnoměrné opálení by mohlo utrpět! I z tohoto důvodu doporučujeme jakékoli odstraňování chloupků vyřešit přednostně, obzvlášť, chystáte-li se do společnosti a přejete si, aby vaše pokožka byla depilovaná a zároveň se exoticky leskla.
Dále – abychom se vyvarovali vzniku nežádoucích skvrn, je vhodné se chvíli před užitím samoopalovacího krému či pěny osprchovat. Kůži tak zbavíme nečistot, ale také pozůstatků po deodorantech, pleťových olejích, parfémech a jiných přípravcích, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu i životnost výsledného opálení. Pokožku poté jemně a pečlivě osušte, vybraná místa – jak jsme si vysvětlili výše – potřete hydratačním krémem, vyčkejte přibližně deset minut a máte zelenou! Samoopalovací rituál může započít! (více v článku Jak používat samoopalovací přípravky)
Malá rekapitulace: Pokožka připravená na „samoopálení“ je:
- Exfoliovaná
- Odlíčená
- Čistá
- Hydratovaná
- Bez SPF ani krok!
Řekli jsme to už několikrát a řekneme to znovu – SPF (= sun protection factor) je zkrátka nutnost! Mnozí uživatelé samoopalovacích produktů žijí v mylné představě, že jsou před škodlivým UV zářením automaticky chráněni. Bohužel, tato zodpovědnost stále zůstává v rukou každého z nás. Proto s sebou vždy noste opalovací krém – čím vyšší bude jeho obranné číslo, tím lépe – a v průběhu dne se svědomitě mažte. V rámci péče o svoji zdravou pokožku se rovněž snažte vyhýbat přímé sluneční výhni. (více v článku Cesta ke zdravé pleti a důležitost SPF)
- Bazény, vířivky a horké sprchy
Je nám líto, čtete správně – chlorovaná či příliš horká voda si se samoopalovacími produkty jednoduše nerozumí. Pokožku totiž vysušuje a napomáhá procesu exfoliace, což v praxi znamená, že kožní buňky budou odumírat rychleji, a s nimi vaše luxusní zlatavé opálení. Neznamená to, že byste si tyto aktivity nemohli dopřát, jen si budete samoopalovací produkty muset natírat častěji.
Náš recepis pro dlouhotrvající opálení zní: sprchy i vany jen vřelé a chloru se raději vyhněte. Hlavu ale nevěšte – na lehátku vám to bude slušet ze všech nejvíc!
Tak co? Pomohli jsme? Pevně doufáme, že ano! Pamatujte, každé opálení dříve nebo později vybledne, a tak – začne-li se bronz měnit zpátky v nevýrazný alabastr dříve, než byste čekali – zkuste následovat tipy obsažené v dnešním článku a nanést druhou vrstvu. Vsadíme se, že prožijete fantazii, jakou si zasloužíte – tentokrát bez dramatických zvratů.
Za Tým beautymanifesto.cz, Vojtěch Slíva