Pratelné tamponky: Jak se odličovat „zeleněji“

Jestli jste poslední dobou zavítali do kavárny, nakupovat anebo jen na internet, pravděpodobně jste zaznamenali trend „reusable“, tedy znovupoužitelných produktů. Od kelímků na vodu, přes brčka až po plátěnky; většina toho, co jsme dříve vnímali jako čistě jednorázové, se nyní pyšní celoživotní výdrží. Výjimkou není ani kosmetický sortiment. Plast vystřídal papír, sklo anebo textilie – a právě té se budeme v nadcházejících odstavcích věnovat. Otázka dne zní: jak se odličovat, aniž bychom likvidovali jeden tamponek za druhým? Vyplatí se vsadit na bavlnu?

Proč přesedlat z jednorázových na znovupoužitelné odličovací tamponky - Bahama Skin
Zdroj: Bahama Skin

 

Počítejme. 🧮 Jestliže namalovaná*ý opouštíte dům např. pětkrát do týdne a na každé odlíčení spotřebujete v lepším případě celkem 4 vatové tamponky – přičemž hmotnost jednoho se rovná 1 gramu –, týdně to dělá 20, měsíčně 80 a ročně 960 gramů zbytečného kosmetického odpadu.

Zaokrouhleno nahoru, jen kvůli odličování tváře za rok v (optimistickém) průměru do koše naházíme asi kilogram vaty. To by se samo o sobě nezdálo tak strašné; číslo si ale zkuste vynásobit veškerým uživatelstvem make-upu na světě a výsledek následně postavte před otázku: proč? Proč, když existuje šetrnější alternativa v podobě znovupoužitelných bavlněných tamponků? Ano, i na tak jednoduché, rutinní činnosti lze „ekologicky ušetřit“. Přemýšlejte nad tím takto: odličovat se stejně budete alespoň tak dlouho, dokud se plánujete líčit – a SOSU Cosmetics na hřebík jen tak někdo nepověsí, no ne? 🤭 Krom toho, po tamponcích běžně sáhnete také během skincare, jakou provádíte dokonce dvakrát denně.

Samozřejmě můžete namítat, že vata se v jádru rovná také jen zpracované bavlně, která je a bude problematická jak v jednorázovém, tak „reusable“ podání. A máte pravdu, konvenčně pěstovaná bavlna představuje jednu z největších spotřebitelek vody mezi všemi agrikulturními plodinami.

⚠️ FUCK*TICKÉ OKÉNKO: Dle dat World Wildlife Fund (WWF) může být k výrobě jediného bavlněného trička zapotřebí přes 20 000 litrů vody, spolu s dalšími bezmála 150 gramy často vysoce nebezpečných pesticidů, kterými farmáři své plantáže chrání. V přepočtu na malý tamponek se cifry pochopitelně zmenšují, nicméně pointa zůstává stejná. Růst, úprava a barvení bavlníku si v množství, jaké si současná „fast“ společnost nárokuje, vybírá příliš vysokou daň nejen na zemědělské půdě, ale i zdraví pěstitelů nebo hladině přilehlých vod.

Na jedno bavlněné tričko se spotřebuje až 20 000 litrů vody - WorldPress.com
Zdroj: WorldPress.com

Jak tedy zní verdikt? Pomůžete přesedláním na látkové tamponky něčemu?

Ano! A tady jsou důvody proč:

1.   Méně je vskutku VÍCE 📈

Jakýkoli jednorázový produkt nemá z hlediska ekologie šanci předčít ten, který lze zužitkovat opakovaně. Pratelné tamponky vám při ohleduplné péči mohou v kosmetické taštičce vydržet až dekádu. To znamená, že namísto kila bavlny ročně vyhodíte jen asi 10 gramů každých 8-10 let, a všechna ta voda, chemie i lidské úsilí alespoň padne na „zelenější“ účely. Jde o to, zbytečně neplýtvat.

Bojíte-li se, že látka nebude při odličování natolik účinná jako vata, mrkněte např. na zátěžovou zkoušku od dTestu, největší české spotřebitelské organizace. Ta srovnala 11 výrobků rakouského trhu – od Action, před Catrice až po Body Shop – a zjistila, že téměř všechny si obstojně poradí se rtěnkou, řasenkou i podkladovou bází. Čtyři obdržely hodnocení „velmi dobré“ a pět „dobré“, přičemž aby se nákup finančně vyplatil, tamponky je nutné využít 50–100krát. Takové četnosti bez problému dosáhnete, a pravděpodobně ji i několikanásobně překročíte.

Pratelné bavlněné tamponky od Bahama Skin jsou skvělé zejména při cleansing fázi skin-care - Bahama Skin
Zdroj: Bahama Skin

2.  Zkuste na to jít BIO 🍃

Klasicky obdělávanou bavlnu lze nahradit certifikovanou organickou bio-bavlnou, která je pěstována v souladu s mezinárodními normami ekologické produkce. Vyrůstá v přirozených podmínkách na polích spolu s dalšími druhy flóry, neošetřována pesticidy ani jinými rizikovými chemikáliemi.

Tím předchází úrodnostnímu vyčerpání půdy, podporuje biodiverzitu, zaručuje bezpečí i důstojné zacházení zemědělským pracovníkům a v konečném součtu spotřebuje až desetkrát méně vody než její „neudržitelná“ konkurence.

Vydáte-li se touto cestou, u produktu vždy hledejte potvrzení globálních (nejen) biotextilních certifikátů, jako GOTS (Global Organic Textile Standard), ECO LABEL či OCS (Organic Content Standards)

Jednou z pojistek, že byla bavlna vypěstována organicky a odpovědně, je logo Global Organic Textile Standard (GOTS) - Wikipedie
Zdroj: Wikipedie

3.  KONOPÍ do kosmetické taštičky? 🌿

Pomalu se začínají objevovat i alternativní, „nebavlněné“ tkaniny, z nichž se znovupoužitelné odličovací tamponky dají zhotovit. Patří mezi ně např. konopné vlákno, oblíbené pro své antibakteriální vlastnosti a extra odolnost, nebo vysoko-absorpční bambusová viskóza, která textiliím propůjčuje nadstandardní měkkost.

Obě rostliny jsou oproti běžné bavlně vcelku nenáročné na zavlažování a méně náchylné k nemocem či útokům škůdců. Dokáží tudíž prospívat i bez chemických přípravků, případně za zcela minimální podpory pesticidních postřiků. Jinými slovy: Jejich výroba nevyčerpává tolik (ne)obnovitelných zdrojů a na životním prostředí nezanechává příliš markantní ekologickou stopu.

Konopné vlákno je méně známým, avšak výrazně ekologičtějším sourozencem bavlny - Farma Václav Lapka
Zdroj: Farma Václav Lapka

4.  Udělejte si SAMI 🪡

Není-li vám jehla a nit cizí, tamponky si můžete také svépomocí ušít z látky, co již máte doma, a vdechnout jí tak nový život. Není totiž nic udržitelnějšího než „recyklovat“ staré, obzvláště tváří v tvář konstantní potřebě pořizovat nové.

I přesto však postupujte uvážlivě. Výsledný produkt bude takřka denně přicházet do kontaktu s vaší pletí, a proto zvolte takový materiál, který ji nepodře, nerozdráždí, a hlavně – který je čistý. Zkraťte si třeba stále ucházející ručník z mikrovlákna nebo přetvořte bambusové triko na tílko a z rukávů udělejte kosmetické pomocníky.

Jestli si na podobné „make-overy“ netroufáte, ale tamponky byste stejně rádi v duchu DIY („Do It Yourself“) podomácku ušili, kupte si přiměřenou (centi)metráž certifikované organické tkaniny z rukou prověřených firem; popřípadě tzv. deadstock skladů, kde se obchoduje s neprodaným či dlouhodobě nevyužívaným zbožím. Pomůžete tím redukovat již existující textilní „odpad“, a navíc získáte kompletní kontrolu alespoň nad částí výrobního procesu. 👑

Vdechněte nový smysl látkám, které už doma máte, a ušijte si vlastní odličovací tamponky - Tiny Trash Can
Zdroj: Tiny Trash Can

Samozřejmě chápeme, že opakovaně použitelné tamponky si od spotřebitelky*spotřebitele žádají o kapku více „úsilí“. Zatímco jednorázové pouze vyndáte z (plastového) obalu, třikrát přejedete po obličeji a dále se jimi nemusíte zabývat, pratelné – jak název napovídá – musíte namísto koše hodit do pračky. I proto se vyplatí mít jich v záloze alespoň tolik, kolikrát se odlíčíte, než ji naplníte. Totiž, přiznejme si, zahajovat běžný prací cyklus kvůli dvěma tamponkům nemá s udržitelností mnoho společného. 👉🏼👈🏼

Realitou je, že eco-friendly rozhodnutí člověka zkrátka obvykle stojí nějaké to vykročení ze zažitého pohodlí, ale také – a o to jde – stojí za něj. Ať už se vydáte jakoukoli z předestřených cest, věříme, že ulevíte Zemi i peněžence.

Jsme v tom s vámi,

Váš Tým Manifesto 💜

 

 

 

Zdroje:

WWF. (2011, 29. března). Help us save the t-shirt. World Wildlife Fund. Citováno dne 27. června 2024 z https://wwf.panda.org/wwf_news/?199832/Help-us-save-the-t-shirt

dTest. (2023, 9. června). Jsou znovupoužitelné odličovací tampony skutečně ekologické? dTest. Citováno dne 27. června 2024 z https://www.dtest.cz/clanek-10244/jsou-znovupouzitelne-odlicovaci-tampony-skutecne-ekologicke

WWF. (2023). WWF benchmarking study on cotton sustainability standards. World Wildlife Fund. Citováno dne 27. června 2024 z https://wwfint.awsassets.panda.org/downloads/wwf_benchmarking_study_on_cotton_sustainability_standards.pdf

 

Manifesto trenduje
K přečtení za 5 min