Jak fungují samoopalovací přípravky v porovnání s klasickým opálením?

Co dříve dokázala pouze několikahodinová opalovací seance na přímém slunci, dnes hravě svede samoopalovací krém, sprej či mlha! Samoopalovací kosmetika změnila pravidla opalování natolik, že i ty nejbledší tváře mohou uprostřed prosince zlatavě zářit. Možná se ptáte, jak je to možné? Z čeho pramení takřka magické schopnosti samoopalovacích přípravků, jak si stojí v porovnání s přirozeným slunečním opálením, a zejména – skrývají v sobě nějaký háček?

Na to i mnohem více vám odpoví dnešní článek!  

 

Slunce – přítel, nebo nepřítel?

Než přejdeme k analýze účinku samoopalovacích produktů samotných, je důležité řádně se seznámit s jejich předchůdcem, vzorem i soupeřem – slunečním zářením.

Jak napovídá řada starých rčení i pranostik, slunce je již odnepaměti uctíváno pro svůj blahodárný vliv na náš organismus a přirozeně spjato s pocity štěstí a radosti. Koneckonců, je to právě sluníčko, které se široce směje z tolika dětských kresbiček, plní naše dny světlem a teplem, a dokáže ospalost deštivého odpoledne v okamžiku proměnit v touhu vyrazit ven.

Dobrou reputaci si jednoznačně zasloužilo.

Sluneční svit lidskému zdraví prokazatelně prospívá jak po stránce fyzické, tak psychické. Právem se mu přezdívá přírodní antidepresivum, napomáhá totiž produkci hormonů štěstí – konkrétně serotoninu či endorfinů – a navozuje tak dobrou náladu, povzbuzuje nás a (doslova) zahání mračna!

Klíčovou roli hraje také při tvorbě tzv. „slunečního“ vitamínu D, který podporuje funkci imunitního systému, svalů a udržuje potřebnou hladinu vápníku v krvi, čímž zpevňuje kosti i zuby. Už asi chápete, proč pohádkové princezně Zubejdě bylo tak bídně poté, co na slunce nevkročila celé týdny…

Tímto jsme si vyjasnili, proč jsou sluneční paprsky pro naše tělo v přiměřené dávce prospěšné. Nicméně, je to právě dávka, která umí být obzvláště zrádná, neboť určuje, zdali sluneční výheň opustíme luxusně opáleni, nebo začervenalí a bolaví. Pojďme si proto kůži mikroskopicky přiblížit a vysvětlit si, jak konkrétně na slunce reaguje.

 

Opálení jako obranný štít

Za vším stojí ultrafialové (UV) záření, přirozeně obsažené ve slunečním svitu, které dále dělíme na:

  • UVA méně agresivní, ale schopné proniknout do hlubších vrstev pokožky, čímž přispívá rychlosti jejího stárnutí, ztrátě elasticity a tvorbě vrásek
  • UVB – pokožku nepenetruje příliš hluboko, ale zodpovídá za vznik popálenin, puchýřů a zvyšuje riziko výskytu rakoviny kůže

V momentě, kdy UV záření prostoupí pokožku, hlásí se do služby kožní buňky zvané melanocyty. Ty začnou produkovat pigment melanin, který má schopnost UV záření do jisté míry pohlcovat. Chrání tak pokožku před dalším poškozením a – protože se jedná o kožní barvivo – souběžně zapříčiňuje její tmavnutí. Z toho plyne, že co my nazýváme sexy exotickou vizáží, je v jádru obranným mechanismem kůže.

Princip je následující: Čím více melaninu dokáží naše melanocyty vytvořit, tím déle zůstáváme na slunci chráněni, respektive tím později se pokožka spálí.

 

Červená znamená STOP

Spálení pokožky, doprovázené známým zarudnutím, představuje varovně vztyčený ukazovák, kterým nám tělo dává najevo, že se máme klidit z přímého slunce pryč, nebo urychleně sáhnout po opalovacím krému. Jde o viditelný – a bolestivý – následek četných narušení struktur kožní DNA, zaviněných jejím dlouhodobým, nechráněným kontaktemultrafialovými složkami slunečního záření.

Bohužel, situace nemusí končit jen několika červenými boláky – zraněné kožní buňky se mohou později stát rakovinotvornými, a působit tak potíže i desetiletí od prvotního spálení.

V nevýhodě jsou pak především světlejší typy, které přirozeně disponují menším množstvím kožního barviva, a běžnou cestou se tudíž opálit téměř nemohou. Ať už je však odstín vaší pokožky jakýkoli, doporučujeme každodenně – a zvlášť teď v létěaplikovat ochranný krém s co nejvyšším SPF, vyhýbat se intenzivnímu polednímu slunci a vybavit se slušivým slunečním kloboukem. (více se dočtete v článku Cesta ke zdravé pleti a důležitost SPF)

Lidská kůže si sice poradí s lecčím, ale ani melanocyty nejsou všemocné a vyplatí se vyjít jim vstříc – třeba tím, že najdete zdravý balanc mezi sluněním a UV ochranou, anebo dáte šanci samoopalovací kosmetice

 

Kam nechodí slunce, pusťme samoopalovací přípravek!

Zatímco v uplynulých staletích byla opálená kůže spojována spíše se sociálně slabšími vrstvami a společenská smetánka se pokoušela o pleť jako z alabastru, dnes už si na upíry nehrajeme! Opálení se stalo symbolem krásy, atraktivity, vitality a zdraví. A jelikož sáhodlouhé vyhřívání na slunci – jak už nyní víme – s sebou nese značná rizika, bylo zapotřebí přijít s alternativou. Tak vznikly samoopalovací produkty.

Pravda, pravidelná samoopalovací rutina možná vyžaduje o trochu více úsilí než občasná siesta venku na lehátku, k vaší pleti je však výrazně šetrnější. Pojďme si povědět, jak to celé funguje!

Drtivá většina samoopalovací kosmetiky je vystavěna na látce zvané dihydroxyaceton, zkráceně DHA. Jedná se o jednoduchý cukr, který po nanesení příslušného přípravku začne interagovat s aminokyselinami keratinu v povrchových buňkách pokožky. Dává tím za vznik nové skupině aminokyselin – argininu, lysinu a histidinu – kterým vděčíme za výsledné, neodolatelně bronzové opálení.

Platí zde jednoduchá rovnice: Čím více DHA samoopalovací produkt obsahuje, tím více pleť v následujících minutách či hodinách ztmavne.

Samotný proces se v mnohém podobá přírodnímu opalování, a přitom šikovně obchází veškerá nebezpečí spjatá s UV zářením. Zdá se tedy, že jsme žádný háček nenašli! Samoopalování je (doslova) zlatou střední cestou, elegantně kombinující zdraví i krásu.

Připomínáme však:

  1. Samoopalovací přípravky sice napodobují estetický efekt přirozeného opálení, ale vaši kůži stejným způsobem nechrání! Proto je důležité, abyste i nadále svědomitě používali ochranné opalovací krémy. (více se dočtete v článku Můžou se mnou samoopalovací přípravky na dovolenou?)

 

  1. Na rozdíl od slunečních paprsků, které pronikají hlouběji do pokožky, operuje samoopalovací kosmetika na jejím povrchu, kde mnohem více podléhá kožní regeneraci. To znamená, že spolu s postupně odumírajícími kožními buňkami se automaticky vytrácí i tmavá pigmentace, a opálení je tudíž nutné po zhruba 7 dnech obnovit. (chcete-li z vašeho samoopalovacího produktu vytěžit skutečné maximum, čtěte Jak na dlouhotrvající opálení)

 

Opakování je matka moudrosti – základní shrnutí klíčových informací obsažených v dnešním článku proto najdeš v grafice níže:




Závěrem si připomeňme jeden prostý fakt – kůže je nejrozsáhlejším orgánem lidského těla. Tvoří jakousi bariéru mezi okolním světem a naším vnitřním královstvím, a obojí se na ní náležitě podepisuje.

Naše kůže je naše portfoliovizitka osobní životosprávy, všem na očích a všemi pozorována. Věnujme jí pozornost. Přemýšlejme nad tím, co je pro ni nejlepší. Kupujme takové produkty, které jí prospějí. Milujme ji.

Jedině tehdy se budeme cítit sebevědomě, krásně a silně.