„Chybička se vloudila…“ řekne si čas od času každý z nás. I svět samoopalovací kosmetiky přirozeně má svá úskalí, a nedáte-li si pozor (nebo se vám smůla jednoduše nalepí na paty), můžete skončit mírně naoranžovělí či strakatí. Není však důvod ztrácet hlavu! I mistr tesař se někdy utne, a proto v dnešním článku vzpomeneme ty nejčastější samoopalovací faily; zjistíme, co za nimi vězí, a zase se o krůček přiblížíme dokonalosti. Ale hlavně – společně se zasmějeme!
Abychom se ujistili, že mluvíme z duše všem, oslovili jsme přímo vás, naše nejmilejší zákazníky, v anketě na Instagramu, a zeptali se, jaká nejvtipnější samoopalovací „faux pas“ vám zkřížila cestu. Za veškeré reakce srdečně děkujeme. Nejednou jsme soucitně přikyvovali při vzpomínce na vlastní samoopalovací eskapády…
Zdá se, že jádro špatně opáleného pudla lze pokaždé najít v jednom z níže vyjmenovaných scénářů:
Když vypadáte jako gepard…
Zdroj: Aviva Labs
Flíčky, šmouhy a jiné nedokonalosti – občas snadno zahladitelná stopa po nevydařené samoopalovací seanci, jindy nápadné vzorování celého těla, připomínající kůži exotických šelem. Stalo se nám to všem!
Na vině může být…
Zanedbání exfoliace
Chyba: Řádná exfoliace je bez pochyby tou nejzásadnější, a bohužel stále zanedbávanou součástí samoopalovací precare. Vaši pleť totiž zbavuje odumřelých buněk (a spolu s nimi např. i zbytků předešlého opálení), čímž ji hloubkově pročišťuje a připravuje pro nanesení nové dávky samoopalovacího přípravku. Poeticky řečeno, chystá pro vás čisté, bílé plátno k pomalování.
Podceníte-li ji, nebo dokonce zcela opomenete, může se stát, že výsledné opálení bude nerovnoměrné a poseté fleky v místech, kde se stará kůže odlupuje.
Zdroj: Pinterest
Řešení: Krok jedna zní – zainvestujte do kvalitního peelingu a vystavte si jej tam, kde bude zaručeně vidět a vždy na sebe upozorní.
Krok dva velí, abyste 6-24 hodin před zahájením samoopalování provedli důkladnou celotělovou exfoliaci, přičemž specialisté se shodují, že ideálním časovým rozestupem mezi jednotlivými procedurami je 8 hodin. Obdobně to funguje také s holením – samoopalovací produkt není radno nanášet na čerstvě depilovanou pokožku, protože ji může podráždit nebo se usadit v otevřených folikulech, a tím zavinit podivné, nelichotivé tečkování na jejím povrchu.
Zdroj: Tanya Whitebits
Pozor! Vámi vybraný peeling se může stát i záškodníkem. Zakládá-li se na bázi oleje, pryč s ním. Olejovité částečky mají schopnost vytvářet bariéru mezi pokožkou a účinnými látkami samoopalovacího přípravku, a vaši kůži tudíž zanechají podobně „mourovatou“, jako kdyby k žádné exfoliaci nedošlo. Varování se samozřejmě vztahuje i na jakékoli jiné kosmetické produkty vystavěné na bázi oleje.
Tip: Pro vůbec nejlepší výsledky může peeling následovat ještě horká vana (které si po nanesení samoopalovacího produktu příliš neužijete). Pokožku totiž vysuší, a efektivně ji tak zbaví posledních zbytků odumřelých buněk.
Používání holých rukou při aplikaci přípravku
Chyba: Pokud stále nanášíte samoopalovací přípravky svépomocí, za použití ničeho než holých rukou, budou všemi odstíny hnědé hrát nejen vaše prsty a dlaně, ale pravděpodobně i celý zbytek těla. Co víc, samotná aplikace se spíše nežli příjemným, relaxačním zážitkem stane vyčerpávajícím bojem s časem. Věřte nám, nemáte to zapotřebí!
Zdroj: Tanya Whitebits
Řešení: Obohaťte svůj samoopalovací arzenál o Nanášecí rukavici a Kabuki štětec. Oba produkty jsou designovány tak, aby samoopalovací přípravek – ať už hovoříme o krému, pěně, nebo mlze – rozetře snadno, rychle a rovnoměrně. (více se dočtete v článku Jak se starat o Kabuki štětec a nanášecí rukavici)
Jde o malou investici, která s vaší samoopalovací rutinou udělá velké věci!
Aplikace malého množství produktu
Chyba: „Začnu zlehka.“ řekne si řada samoopalujících nováčků. Je to logická, překvapivě však chybná úvaha. Použijete-li příliš skromnou dávku samoopalovacího přípravku na pokrytí příliš velké části těla, výsledek vás nejspíš nepotěší. Opálení bude ušmudlané, flekaté, nebo dokonce pruhované.
Zdroj: Reddit
Řešení: Buďte štědří a produktu naneste množství přiměřené příslušným tělesným partiím. Získáte tím garanci, že se opálíte dosyta a bohatě.
Když má každá noha jiný odstín…
Zdroj: People
Není nic, co umělé opálení prozradí spolehlivěji než nesouhlasný odstín končetin, viditelný barevný předěl mezi krkem a obličejem, nebo mírně „přičmoudlé“ hřbety rukou. Důvodů, proč se občas podobáme hořko-mléčné čokoládě, je vícero. Jedna z respondentek ankety nám například napsala:
„Zabudla som si natrieť samoopalovakom jednu ruku a zistila som to až ráno.“
Ač si dovedeme představit příjemnější probuzení, situaci lze stále zachránit! Ruku při troše šikovnosti natřete i se zpožděním tak, aby po zaschnutí nebylo po původním rozdílu ani stopy, a tato patálie nadále bavila pouze vás, a ne široké okolí.
Pro příště však doporučujeme sáhnout po samoopalovacím přípravku s vodicí barvou – ta zaručí, že vašemu zraku neunikne ani jedno neopálené místečko. Teď už jen nezapomenout, že pod nanášecí rukavicí máte ještě jednu ruku…
Další z příčin nerovnoměrného opálení bývá…
Nedostatečná hydratace suchých míst
Zdroj: Tanya Whitebits
Chyba: Určité tělesné partie – zejména ruce, lokty, nárty, kotníky či kolena – jsou od přírody sušší, a vyžadují proto o něco intenzivnější péči na poli hydratace. Pokud jim ji v rámci precare neposkytnete, tyto oblasti do sebe vsáknou větší objem samoopalovacího přípravku, což může vyústit v o několik tříd tmavší opálení a lehce strakatou vizáž.
Zdroj: RSVP
Řešení: Chvíli před začátkem samoopalování všechna suchá místa natřete hydratačním krémem a vyčkejte, než se vstřebá.
Na pravidelnou – a tím myslíme každodenní – hydrataci pamatujte i posléze! Jedině vyživené, hydratované buňky si budou sexy bronz schopny udržet po slibovanou dobu.
Když se čerstvá fasáda rozteče…
Zdroj: People
Samoopalovací kosmetika potřebuje zhruba 15 minut k prvotnímu zaschnutí a okolo 8 hodin, aby se řádně usadila a vytvořila kýžený efekt atraktivně bronzové pleti. V mezičase radíme naordinovat si domácí vězení, filmový maraton Pána prstenů či spánek. Podceníte-li předepsanou dobu působení a již minuty po aplikaci samoopalovacího produktu vyrazíte do posilovny, oranžový otisk na tričku bude asi nejmenší z vašich starostí…
Zdroj: Teen Vogue
Horko a nadměrné pocení
Chyba: Pokud osmihodinová lhůta dosud neuběhla, ale vy jste se běhat vydali, riskujete vznik vskutku kuriózních ornamentů na těle i obličeji. Čerstvě zaschnutý samoopalovací produkt vystavený výrazně zvýšené tělesné teplotě či nadměrnému pocení má totiž tendenci roztékat se…
Řešení: Těsně po aplikaci vyčkejte přibližně čtvrt hodiny, než se oblečete, posadíte nebo o někoho či něco otřete, jinak totiž můžete dopadnout nějak takto…
Zdroj: Pressat
Dále, než se přípravek kompletně vstřebá, žádné cvičení, pendlování mezi pracovními schůzkami, ani jiná namáhavá fyzická aktivita! Konečně máte nejen příležitost, ale dokonce povinnost odpočinout si – využijte jí.
Po 8 hodinách pak svou siestu završte vlažnou sprchou. Smyjte svrchní vrstvu vodící barvy a voilà, vaše luxusní, zlatoskvoucí opálení je na světě a bez chybičky!
Náhody a nehody
Chápeme, že sem tam se objeví okolnosti, které ovlivnit nelze. Možná jste před chvílí rozetřeli poslední kapku samoopalovacího produktu, po zaschnutí se uvelebili na gauči, zapnuli televizi a zjistili, že dávají Titanic. Nemůžete se ubránit slzám… a vaše zbrusu nové opálení také ne.
Zdroj: Teen Vogue
Své o tom ví i další dvě z respondentek – maminky, které úskalí samoopalovací kosmetiky pocítily doslova na vlastní kůži, jakmile zavolaly mateřské povinnosti:
„Zabarvila jsem při kojení dítěti obličej. A to jsem se chtěla prsům vyhnout…“
„Byla jsem natřená a šla jsem koupat skoro dvouletou dceru.“
V takových případech nezbývá než se zhluboka nadechnout, Titanic rychle vypnout, drobotinu vydrhnout, a sebe natřít znovu, tentokrát snad už finálně!
Zdroj: Daily Record
Když se podobáte Trumpovi…
Článek o samoopalovacích failech samozřejmě nemůžeme zakončit, aniž bychom minutou ticha uctili každou oranžovou, nazelenalou či agresivně hnědou tvář, která kdy přinesla oběť na oltář samoopalovacím přípravkům. Čím to, že namísto svůdné a svěží Jennifer Aniston se občas dostaví Anne Hathaway z Války nevěst? Anebo někdo horší…
Zdroj: Woman & Home
Zdroj: Teen Vogue
Poslední z respondentek k tomu má rozhodně co říci:
„Chytly mi ruce a nohy dooranžova. Syn mi řekl, že vypadám jako Trump.“
Chcete-li se vyvarovat srovnávání s momentálně stíhaným americkým ex-prezidentem, čtěte následující řádky…
Zdroj: The Cut
Příliš vysoká koncentrace DHA
Chyba: DHA neboli dihydroxyaceton je onou magickou látkou, která zodpovídá za přitažlivě zlatavé zbarvení svrchní vrstvy kůže po aplikaci samoopalovací kosmetiky. (více se dočtete v článku Jak fungují samoopalovací přípravky v porovnání s klasickým opálením) Všeho však s mírou!
Pokud množství DHA v – navíc možná nepříliš kvalitním – produktu výrazně převyšuje množství pigmentu ve vaší pleti, výsledný odstín může být snadno zaměnitelný s mrkví.
Zdroj: People
Řešení: Nejlepší radou zůstává: zkoušet, zkoušet a zkoušet! Každá pleť má svá specifika a reaguje odlišně na různé typy samoopalovacích produktů. Existují ovšem i způsoby, jak si dokonalost v rámci možností předejít. Třeba koupí opravdu kvalitního přípravku a pozvolným startem s odstíny light nebo medium. Obzvláště, disponujete-li výrazně světlou pokožkou.
Naše produkty lze navíc bez problému vrstvit, a dosáhnout tak požadované sytosti konečného opálení postupně.
Aplikace velkého množství produktu
Chyba: Čtete správně – samoopalovacího přípravku ani málo, ani moc! Přeženete-li to, finální look bude samý flek, a možná mírně „dobahnita“.
Zdroj: News.com.au.
Řešení: Vše je o zvyku. Brzy zjistíte, kolik produktu vaše kůže potřebuje, aby z vás udělala plážovou divu či snědého samce, a kdy se již začínáte nebezpečně přibližovat Trumpovi. Pro představu si můžete pustit návodné video, v němž jsme pro vás bezchybnou aplikaci včetně dávkování samoopalovacího přípravku detailně zachytili. (viz Jak správně nanášet samoopalovací přípravky)
Jak vidno, příležitostné faux pas místy zastihne číkoli samoopalovací rutinu. Přešlapy lze však vcelku jednoduše napravit – ať už „doopálením“ světlejších míst (či rovnou celých končetin), nebo odstraněním staré, poškozené vrstvy produktu a nanesením nové. Cokoli přijde, na našem e-shopu jsme na to připraveni. A vy můžete být také!
Hlavně neplakat nad rozlitým (samoopalovacím) mlékem, z plných plic se zasmát a znovu se chopit nanášecí rukavice. Proč? Protože heslo, které naše zakladatelka Veru razila, než objevila SOSU Dripping Gold, zní: „Raději budu chodit oranžová než bílá jako stěna!“
Doufáme, že jste se pobavili podobně, jako my, a společně faily dnů minulých proměníme v užitečné zkušenosti do budoucna. Máte-li doplňující dotazy, zájem o radu, nebo byste rádi doplnili naši kolekci samoopalovacích eskapád o vlastní historku, jsme tu vždy pro vás na zákaznické lince i sociálních sítích.