Korektor od A po Z: Tajná zbraň pro bezchybný make-up

Věřte, nevěřte, korektor je jednou z nejuniverzálnějších součástí vašeho beauty arsenálu. Rozjasní, konturuje a šikovně maskuje malé velké nedokonalosti, od kruhů pod očima až po červené pigmentace. Kam a jak se nanáší? Jaký odstín nejlépe sedne vaší pleti? A proč se (proboha) prodává v zelené barvě? Společně ✨pokryjeme✨ vše, co potřebujete vědět, abyste svůj make-up vyladili do posledního detailu. 

Vše o korektorech v novém článku na Beauty Manifesto

Dozvíte se třeba:

  • Jaký je nejlepší korektor na kruhy pod očima?
  • Proč se korektor obejde i bez make-upu?
  • Kam nanášet zelený, fialový anebo třeba oranžový korektor?
  • Jaký přizpůsobit korektor typu pleti?
 

📍 Na co je korektor

Nejprve fakta. 💅🏽 Přemýšlíte-li, (na) co je korektor (concealer), nejpřímější možná odpověď zní: záplata na většinu kosmetických problémů. Miniaturní líčidlo, jaké přijde vhod ráno před zrcadlem i v terénu, kdykoli budete chtít zamést stopy po nedokonalostech – třeba po prohýřené noci nebo při nečekaném osypání akné. S tváří bez poskvrnky totiž po povrchu zemském nikdo nechodí, a ještě že, vždyť v perfektním světě by nás to stejně brzy přestalo bavit! To ale neznamená, že si k ideálu občas nemůžeme trochu dopomoci.

Korektor Wake Up Wand, best-seller na Beauty Manifestu

Kam se dává korektor?

3 základní (super)schopnosti korektoru 👉🏽

  • KRYTÍ. 🖌️ Korektory přicházejí v řadě barevných variant a každá je odpovědí na jinou beauty pohotovost. Např. zeleným účinně „vyzmizíkujete“ začervenání, zatímco oranžové se specializují na podoční kruhy (viz níže). S tím vším si samozřejmě poradí i korektor neutrální – v odstínu vaší pleti i make-upu –, jaký zároveň nejspolehlivěji schová pupínky. Právě po něm sáhnete nejčastěji.

  • PROSVĚTLENÍ. 🌟 Korektorem lze také přirozeně projasnit tvář, pořídíte-li si ho v o jeden až dva stupně světlejším tónu. Naneste ho do vnitřních i vnějších očních koutků, na hřbet a špičku nosu, do středu čela mezi obočí, na bradu a v zásadě kamkoli, kam byste zamířili s rozjasňovačem. Tyto partie opticky vystoupí do popředí, čímž líčení dodají plasticitu. Váš osobní, toaletní „mini lifting“!

  • KONTUROVÁNÍ. 👤 Naopak korektor o level či dva tmavší, než v jakém make-up běžně kupujete, se občas využívá jako bronzerpodtrhnutí obličejových kontur. Obkreslete jím boční hrany čelisti, kraje čela a lícní kosti – tedy místa, kam standardně padá stín – a pečlivě rozetřete. Odměnou vám bude rafinovaný, třídimenzionální look.

🎨 Barevné korektory: Jaký se hodí právě vám

Žlutý, zelený, fialový; korektorů dnes seženeme tolik, až má člověk pocit, že pořizuje výbavu do výtvarky. Jakmile však porozumíte, k čemu jednotlivé odstíny slouží a proč jsou špičkami svých oborů, vznikne skutečné umělecké dílo. Akné, jizvičky, flíčky i žilky, sebeprotivnější „nedostatek“ se dá zamaskovat, budete-li chtít. Jak vybrat korektor na míru uzpůsobený barevným potřebám vaší pleti?

Barevné korektory vychází z principu kontrastu komplementárních barev čili takových, které leží v kruhovém spektru naproti sobě. Červená vs zelená, modrá vs oranžová, žlutá vs fialová. Jedna druhé opakem, a přitom se skvěle doplňují, harmonizují, dokud nenaleznou průsečík ve zlatém středu. 👑 To platí jak na papíře, tak v kosmetice. Protikladným pigmentem dokážete neutralizovat všechny nezvané odlesky, stíny i tóny ve tváři.

Barevné korektory od A po Z

⚠️ MANIFESTO VAROVÁNÍ: Opatrně – abyste dosáhli kýženého výsledku, zpravidla stačí mikro-dávka a tu posléze pořádně zapracovat. Pokud vám ujede ruka např. se zeleným korektorem, půjde to poznat. Přes halloween super, ale ve všedním pracovním zápřahu se Shrekovi pravděpodobně podobat netoužíte.

6 základních druhů barevných korektorů 👉🏽

  • ZELENÝ korektor. 🍀 Coby protějšek červené perfektně kryje projevy zarudnutí, včetně pupínků, pigmentových skvrn, mladých jizviček a popraskaných žilek.

  • FIALOVÝ korektor. 🪻 Vyvažuje nežádoucí žluté nádechy v pleti, s nimiž příležitostně zápasí zejména lidé s teplým pleťovým podtónem. Vnáší do obličeje chladný jas a svěžest.

  • ORANŽOVÝ korektor. 🏵️ Best-seller mezi vymetači*vymetačkami večírků, nočními sovami a všemi, co kvůli náročnému životnímu rytmu ne a ne dospat. Proslul jako nedostižný krotitel kruhů pod očima, jaké – přiznejme si – čas od času trápí každého. Potemnělou, namodralou kůži alespoň vizuálně vrátí do normálu a o zbytek se postará štědrá porce hydratace (více v článku Ráno po párty: Jak na oteklá víčka)

    V přiměřeném množství rovněž (doslova) dodá barvu mdlé, našedlé vizáži, která na sebe při nedostatku fyzického odpočinku nenechá dlouho čekat.

    💥 MANIFESTO TIP: Vizážistky*vizážisté radí smíchat kapku oranžového korektoru se zeleným a konečný mix aplikovat na modrozelené žilky v obličeji. Sice ne kouzlem, ale právě jste je nechali zmizet!

  • RŮŽOVÝ korektor. 🌸 Určený k zahlazení tmavých skvrn, od pih až po mateřská znaménka, u světlejších pleťových typů. Minimalizuje výraz nazelenalých odstínů ve tváři, prosvítající žilky nevyjímaje.

    ⚠️ MANIFESTO VAROVÁNÍ: Pozor, navzdory tomu, co se nám snaží tvrdit Barbie, růžová neladí ke všemu. Přinejmenším ne tentokrát. Nesnažte se růžovým korektorem zasahovat do podoční oblasti ani kamkoli, kde se vyskytují fialové stíny – mohl by je totiž zesílit.

  • ŽLUTÝ korektor. 🌻 Blízký partner oranžového korektoru a stejně způsobilý k překrytí fialových kruhů pod očima. Schová i modřiny či drobné žilky, rozzáří unavenou pleť a vdechne jí zdravý, vřelejší tón.

    💥 MANIFESTO TIP: Krom lokálního použití lze produkt v rozumné míře rozprostřít po celém obličeji jakožto tenkou podkladovou bázi pod make-up. Zajistíte si tím energicky vyhlížející, slunečný start dne bez ohledu na počet hodin, které jste naspali.

  • NEUTRÁLNÍ korektor. 🫶🏽 Nejpraktičtější ze jmenovaných, neutrální korektor barevně odpovídá vašemu odstínu pleti, popř. je o úroveň až dvě světlejší. Ačkoli se na rozdíl od ostatních druhů přímo neorientuje na konkrétní „beauty bolístku“, i tak je umí obstojně zamaskovat. Od pigmentací, přes kruhy pod očima po otravné jizvičky po akné, pomůže vám nahodit magazínovou fasádu za jakékoli situace. Kdyby žádný jiný, neutrální korektor si přejete mít při ruce!

    ℹ️ MANIFESTO NOTE: Jistou roli zde hraje též, jestli se rovnáte teplému, studenému či olivovému pleťovému podtónu. Aby korektor co nejlichotivěji sledoval vrozené dispozice vaší tváře, ještě před nákupem si udělejte rychlé sebe-diagnostické okénko s naším článkem Polopatě: Jak vybrat make-up s ohledem na barevný podtón pleti.

Názorná ukázka, kam nanést který barevný korektor
Názorná ukázka, kam nanést který barevný korektor. 

Začíná vám cukat v koutcích, protože jste zjistili, co v kosmetické taštičce postrádáte? Výborně! Všechny členy seznamu pořídíte buďto odděleně – čistě v té variantě, jakou zrovna hledáte –, nebo pospolu poskládané do jedné všemohoucí paletky. Komplexní kamufláž každého beauty problému, který vyvstane! 💪🏽

Pamatujte: Barevné korektory se, mimo neutrálního, nanášejí vždy POD make-up, chvíli po denním krému. Jejich původní odstín je třeba důkladně rozblendovat a následně zalíčit, aby s pletí kompletně splynul. Dáte-li si záležet, nikoho nikdy nenapadne, že váš ranní odraz v zrcadle reflektoval celou duhu...  

💧 Jakou texturu korektoru zvolit

Barvu – respektive barvy – bychom měli, ale v krasojízdě nekončíme. Teď ještě najít vhodnou konzistenci. Rozhodovacími parametry budou váš pleťový typ, preferovaná líčící technika a účel, k němuž korektor plánujete nejfrekventovaněji používat. Ptejte se: Jak moc chci, aby kryl? Zachází se mi lépe s tekutými nebo tužšími přípravky?

Rozdíl mezi tekutým korektorem Wake Up Wand a korektorem v tyčince Contour on The Go

3 základní konzistence korektorů 👉🏽

  • KRÉMOVÝ korektor v tyčince. 🖋️ Bývají tradičně vysoce pigmentované, což se automaticky rovná lepší krycí schopnosti. Přijdou vhod při maskování výraznějších nedokonalostí, jako pupínků a tmavých skvrn. Praktický „tužkový formát“ umožňuje přesnou a pohodlnou aplikaci přímo v místě potřeby – stačí zamířit, nanést a do ztracena rozetřít prstem, houbičkou nebo štětcem. Jsou kompaktní, ideální pro rychlé úpravy v průběhu dne.

    ℹ️ MANIFESTO NOTE: Pokud patříte mezi majitele*majitelky suché pleti, krémový korektor radíme podložit hydratační bází a náležitě zapracovat, aby nevyvíjel přílišný tlak a nezačal se hromadit ve vráskách.

  • TEKUTÝ korektor. 💦 Vzhledem k lehčí, vzdušnější textuře a široké škále dostupných odstínů je využijete nejen k překrytí nežádoucího, ale také k rozjasnění zapadlého, popř. zdůraznění podstatného. Na mysli máme především střed čela, bradu nebo třeba hřbet nosu. Snadno se blendují, lze je jednoduše vrstvit a rozprostřít do velmi tenké plochy, jaká nezatíží obličej ani vizáž.

    Tekuté korektory ocení primárně lidé se suchou či zralou pletí – častokrát totiž obsahují významnější podíl hydratačních složek, neusazují se v drobných rýhách a neodebírají vláhu citlivým partiím. Z téhož důvodu v porovnání s krémovými a tuhými alternativami nejšetrněji pečují o jemnou kůžičku očního okolí.

  • TUHÝ korektor. 💎 Mívají lepší odolnost vůči vlhkosti a potu, což z nich činí adekvátní společníky do dlouhých dnů, kdy je zkoušena jak výdrž vaše, tak vašeho líčení. Obvykle poskytují nejvyšší stupeň krytí, díky čemuž bezpečně uschovají markantnější flíčky, jizvy po akné i znaky zarudnutí. Mohou disponovat matnějším finišem, minimalizovat lesk, a tudíž sednou spíše mastné pleti. K mání jsou v tyčince i kalíšku.

V praxi: Sháníte-li korektor na kruhy pod očima, odpovědí je tekutý, protože obratně balancuje skin-care s make-upem, nepodtrhne vrásky a nebude pro tvář závažím. Můžete ho navíc smíchat s hydratačním krémem, čímž oslabíte pigmentaci a podpoříte hydrataci. Jestliže naopak usilujete o neprůstřelný krycí faktor, upřednostněte tuhé a krémové textury.

Do své beauty rutiny se vyplatí zakomponovat obě verze, aby vás nikdy nemělo co překvapit. 🤭

👣 Jak používat korektor

Široká beauty veřejnost, od nadšenectva až po expertky*experty, dodnes vede spory, zdali korektor nanášet pod make-up anebo na něj. My se přikláníme k možnosti NAD a budeme se jí držet i v tutoriálu níže. Make-up tak stihne leccos zamaskovat sám, kdežto korektorem následně jen umlčíme zbývající, skutečně neodbytné pleťové potížisty. Dočkáte se o něco přirozenějšího, uceleného vzhledu, aniž byste riskovali těžkopádné nánosy, drolení či ohyby. 🎀

Nicméně, ve výsledku se jedná o hru priorit v otázce: Čeho chci spotřebovat více? Jakmile začnete make-upem, korektoru později nebude potřeba tolik, a opačně. Stále populárnějším se stává rovněž minimalistický nude look vystavěný pouze na korektoru, kdy jakákoli jiná krycí líčidla kompletně vynecháte.

Krok za krokem: Aplikace korektoru 👉🏽

  1. Nepodceňte přípravu. 🧴 Make-upu vždy předchází řádná skin-care! Pokud se korektorem chystáte zasahovat do okolí očí, kde pleť bývá obzvláště jemná a náchylná k vysušení, zaměřte se na hydrataci. Oblíbený hydratační krém rozprostřete po tváři i krku, nechte pár minut vstřebat a poté doplňte primerem (podkladovou bází). Ta líčení zajistí výdrž a přispěje rovnoměrné aplikaci korektoru.

  2. Volitelně naneste make-up, BB či CC krém. 💄 Sjednotíte jimi pleť a korektor pak stačí „pustit“ jen tam, kde kamuflážní schopnosti make-upu nestačily. Na druhou stranu, čím více produktů na sebe naskládáte, tím vyšší riziko, že zkrabatí nebo zalezou do vrásek – proto pokaždé preventivně pracujte s minimální dávkou. Přidat se ostatně dá snadno.

  3. Podle účelu vyberte správnou barvu a konzistenci korektoru. 🧮

    Na kruhy pod očima: Sáhněte po tekutém korektoru v odstínu světlejším, než jaký má váš make-up, aby oblast řádně rozjasnil.

    Na nedokonalosti (akné, zarudnutí apod.): Korektor by měl ladit s barvou pleti, a tedy i make-upu. Nejlepší jsou krémové či tuhé textury s dostatečným krytím.

  4. Aplikujte korektor na zvolené obličejové partie. 🎭

    Kruhy pod očima
    : Nepokrývejte celou podoční plochu, ale naneste korektor pouze k vnitřnímu a vnějšímu koutku. Při blendování postupujte směrem ven a mírně nahoru, podél spodní linie oka, čímž navodíte lichotivý „lifting efekt“.

    Nedokonalosti: Jemně tečkujte přímo na pupínky, zarudlá místa nebo jizvičky. Ale pozor, korektor v žádném případě nepatří na otevřené ranky! Věřte nám, nepomůžete si vizuálně ani zdravotně, jelikož kontaminací např. oděrek po akné lze značně zkomplikovat proces jejich hojení. Nejdříve rekonvalescence, poté glam… ❤️‍🩹

    Rozjasnění: Zamiřte na střed čela, hřbet nosu, na bradu a nad horní ret.

  5. Zapracujte korektor. 🖼️ Použijte prsty, štětec nebo houbičku – zkuste, s čím se vám bude manipulovat nejpohodlněji, a nominujte svého šampiona. Korektor důkladně rozblendujte, ideálně v něžných poklepáních, dokud se ve tváři přirozeně neztratí. Netlačte a vyhněte se přílišnému tření, mohl by se totiž začít drolit.

  6. Zafixujte korektor. 🪞 Aby make-up vydržel, jak dlouho potřebujete, vždy završte svůj líčící rituál zapudrováním. K aplikaci se nejvíce hodí labutěnka, ale poradíte si i s obyčejnou houbičkou. Pudr zprvu otřepejte o hřbet dlaně a až zbylé množství naneste na obličej, vyvarujete se tím přebytečným nánosům. Buďte opatrní – ujistěte se, že korektor nedopatřením neposouváte.

Co dřív a co potom, korektor je v make-up rutině na čtvrtém místě
Co dřív a co potom? Malá rekapitulace... 👀

A hotovo! Korektor se stal neviditelným, ale váš výraz prokoukl, no ne? 🌟

Teď, když víte, že není korektor jako korektor, nebude těžké najít si ten pravý. Z regálů Beauty Manifesta doporučujeme náš best-selling Wake Up Wand Correcting Concealer. Jeho vláčnou, tekutou strukturu můžete bez námahy a dle libosti vrstvit, a maximalizovat tak krytí. Hrejte si, experimentujte a ukažte světu jen to, co chcete… 🫶🏽

Váš Tým Manifesto 💜

 
Manifesto radí
K přečtení za 15 min