Ráno po párty: Jak na oteklá víčka

 
K přečtení za 10 min

Asi všichni bychom si přáli žít ve světě bez kocovin. A když ne to, tak alespoň zajistit, aby naše „opice“ zůstaly schované hluboko pod kůží, nikoli otisknuté do ní a každému (doslova) na očích. Nateklé víčka však veškerá tajemství včerejší noci vždy bezpečně prozradí, tedy – až doteď! Poradíme vám, jak se s nimi efektivně vypořádat. 🏆

Co pomáhá na oteklá víčka, jak předejít vnějším projevům únavy a jaké produkty jsou nejlepší pro citlivou oblast očí? Nejen to si v dnešním článku zodpovíme.

Nateklá víčka (doslova) na vlastní kůži známe všichni - Medical News Today
Zdroj: Medical News Today 

 

 👀 Příčiny: Proč se ráno budíme s oteklými očními víčky?  

Mezi příčiny ranního natékání víček patří především dehydratace a spánkový deficit - abloomnova
Zdroj: abloomnova

Třebaže nám oční okolí může napuchat z řady důvodů a vesměs kdykoli během dne, právě ráno – a hlavně ráno po akci – se tak děje nejčastěji. Proč? Na vině je proslulá „párty kombinace“ alkoholu, soli a spánkového deficitu. ⚠️

Drinky totiž častokrát zajídáme brambůrky, arašídy či jinými přesolenými „zoby“; a do postele uleháme v lepším případě do dvou hodin po půlnoci, v horším až se svítáním.

Co se po mezičas děje s naším tělem?

  • Ztrácí vodu. 💦

Alkohol i sůl lidský organismus přirozeně vysušují, a jelikož ve spánku se pitní režim dodržuje dost těžko, náš obranný mechanismus velí: zadržet co nejvíce vláhy uvnitř! Na scénu pak přichází lymfa neboli míza, „přepravní“ tekutina zodpovědná za transport živin tělem, sběr odpadních látek i odvod nadbytečné vody do krevního oběhu a ven.

Když jsme dehydratovaní, není však ani kapky nazbyt. Mízní systém lymfě vypoví službu a nechá ji – spolu s obsaženým kyslíkem, minerály a dalším momentálně „nedostatkovým zbožím“ – hromadit se v tkáních, které navenek zduří. A přesně tak vznikají otoky. 💁🏻‍♀️

Lymfa se usazuje v obličejových tkáních a způsobuje typické (a kocovinové) ranní natékání - Reddit
Zdroj: Reddit

„Nejzranitelnější“ jsou přitom nohy, ruce anebo právě obličej, protože disponují hustší sítí krevních a lymfatických cév – a tedy i vyšší koncentrací tělesných tekutin. Zejména měkká, senzitivní oblast spodních víček je jimi doslova protkaná. Hned po játrech to proto při každém večírku zpravidla odnese nejvíce.

🙋🏼‍♀️ Manifesto NOTE: Nepomáhá ani pobyt v tradičně vydýchaném, mnohdy zakouřeném prostředí klubů a barů, jaké oči vysouší zase zvenčí. 🚭

  • Ztrácí elasticitu. 🤸🏼

Dehydratace dále negativně ovlivňuje pružnost, ohebnost a celkovou přizpůsobivost kůže, která může v důsledku působit nadmutě leč „splaskle“. Podoční otoky tudíž v prvé řadě zapříčiní, a ve druhé nelichotivě podtrhne. 💢

V dlouhodobém hledisku vede ztráta elasticity rovněž ke vzniku nevzhledných podočních váčků.

Ztráta elasticity v podoční oblasti může v dlouhodobém hledisku vést ke vzniku nevzhledných podočních váčků - Parisians Pure Indulgance
Zdroj: Parisians Pure Indulgance

  • Ztrácí prostor pro regeneraci. 🥀

Spánek je primárně časem regenerace, přičemž každé probuzení by se mělo rovnat novému, čistému startu pro nás i naše tělo. Zatímco podřimujeme, (ne)všedním fungováním poškozené buňky a tkáně se obnovují.

Jakmile svůj spánkový režim narušíme – např. tím, že ho zkrouhneme na polovinu nebo se na kutě vydáme výrazně později než obvykle (natož vyprahlí) –, prostoru pro komplexní fyziologické „zotavení“ značně ubývá. 📉 Dochází k oslabení svalstva a ztrátě kolagenu v konturách očí, což ústí nejen v nápadné otékání, ale také tvorbu nechvalně známých tmavých kruhů.

Výsledek? Jediné nevyspání na vás může být poznat třeba celý den.

Jedno nevyspání na vás může jít poznat třeba i celý den - Skin Technique
Zdroj: Skin Technique

Nejspolehlivější cestou, jak se vyhnout podočním „pytlům“ po párty, by proto bylo nejít na párty vůbec. Ale protože nechceme kázat vodu a pít víno (pun intended), raději vás seznámíme s existujícími kompromisy mezi dlouhou nocí a svěží ranní vizáží…

👣 PRECARE: Jak otokům očí co nejlépe předejít?

Kocovinovým i ranním očním otokům lze relativně snadno předejít - Daniel Ezra
Zdroj: Daniel Ezra

Poněvadž kvalitu spánku častokrát zachránit nelze – koneckonců, málokdo dosáhne takového levelu sebezapření, že do hospody opravdu skočí jen „na jedno“ –, vyvarovat se podočnímu napuchání znamená vyvarovat se dehydrataci.

Za každý panák sklenku vody 🫗

Zkuste se hecnout – s každým objednaným koktejlem či panákem zároveň vypijte sklenku vody. Spojíte tím příjemné s užitečným a vždy doplníte tekutiny, které potřebujete, souběžně s těmi, které chcete.

Tak na zdraví a do dna!

Za každý panák vypijte sklenku vody - iStock
Zdroj: iStock

Od brambůrků ruce pryč 🙅🏼‍♀️

Ačkoli se páteční mecheche jeví jako jedna z mála vzácných příležitostí, při nichž je bezhlavá konzumace brambůrků, křupek, oříšků a tyčinek omluvitelná, ve jménu prevence vám doporučujeme se slanostmi šetřit.

Raději se vydatně najezte ještě před zahájením picích radovánek. Důraz klaďte primárně na bílkoviny a tuky, vhodně zastoupené např. ve vejcích, avokádu, ovesné kaši, banánech nebo rybím mase. 🍳

Před pitím alkoholu doporučujeme poslat do žaudku tuky a bílkoviny, např, vejce, ovesnou kaši nebo avokádo - gymclothes.cz
Zdroj: gymclothes.cz

Studie sice prokázaly, co už lidstvo dávno vědělo; tedy že alkohol limituje racionalitu a umocňuje chuť k jídlu. Ale pošlete-li do žaludku ten správný „základ“ už přednostně, párty pochutiny se možná pro jednou nestanou takovým lákadlem a vaše tělo se na druhý den nebude podobat sušené rozince.

Ať se děje, co chce, odličte se 🧴

Třebaže ve společnosti vaše linky sklízely samý kompliment, ráno z nich nebudete nadšená/ý ani vy, ani vaše víčka. Pleť pod tíhou make-upu totiž nedokáže pořádně „dýchat“, načež ztrácí schopnost správně regenerovat. A zejména po prohýřeném večeru se vyplatí svůj restart už žádnými dalšími překážkami nezatěžovat.

Co víc, zbytky líčení mohou přes noc přimět oči slzet a, jak nás naučil Titanic, otoky na sebe po pláči nenechají dlouho čekat. Proto se před ulehnutím do postele jako jakýkoli jiný den důkladně odličte.

Umíme si představit, jak moc se vám po pěti margaritách asi bude chtít, ale věřte nám – po probuzení si poděkujete. 🫶🏼

Jakkoli divoká byla vaše noc, před usnutím se důkladně odličte - Joom
Zdroj: Joom

Vyspěte se 🛏️

Idylických 8 hodin to sice asi nebude, nicméně i přesto – pokud si to můžete dovolit – zkuste naspat co nejvíce. Slovy klasika a nejednoho spánkového specialisty: Lepší málo nežli ještě míň!

🙋🏼‍♀️ Manifesto TIP: Svou ložnici řádně vyvětrejte a ujistěte se, že teplota v místnosti nepřesahuje 20 °C. Teplý vzduch o nízké koncentraci přirozené vláhy pokožku vysušuje, a přiměřený chlad naopak představuje jednu z účinných forem „léčby“ otoku oka. 🩹

Dobrou noc přejeme!

Moudří ví, po party je potřeba se pořádně vyspat - Cambridge Dictionary Blog
Zdroj: Cambridge Dictionary Blog

🫧 AFTERCARE: Jak si poradit s otoky očí ve 4 krocích? 

Jestliže prevence situaci nezachránila a vy momentálně před zrcadlem googlíte last-minute způsoby, jak na oteklé oči – anebo si jen děláte rešerši před nadcházejícím večírkem –, řádky níže patří právě vám.

Stopy včerejší noci lze zamést např. takto:  

Trochu se zchlaďte ❄️

Jak jsme již nastínili, chlad pomáhá. Zpevňuje pleť a dočasně zužuje cévy, čímž koriguje průtok krve a lymfy do postižených tkání, a v omezeném podočním prostoru tak brání jejich dalšímu hromadění. Ráno proto odstartujte přinejmenším opláchnutím obličeje studenou vodou.

Nejlépe uděláte, když si v ledničce založíte dlouhodobý sklad hydratačních polštářků, které v momentě nejvyšší potřeby vždy jenom vytáhnete a minimálně na 5 minut umístíte pod víčka. Většinou bývají přímo koncipovány coby instantní proti-otokové „injekce“, a krom ochlazení zajišťují i přísun ozdravných látek, jmenovitě třeba kyseliny hyaluronové, kofeinu, vitamínu C či exfoliačních ovocných extraktů.

Chladící podoční polštářky dělají divy - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Totéž můžete udělat s gelovou maskou na obličej, nebo – nemáte-li při ruce žádný skincare sortiment – např. se sáčky černého/zeleného čaje, popřípadě obyčejnými čajovými lžičkami. Hned, co se probudíte, do lednice s nimi! Vyčkejte zhruba čtvrt hodinky; následně je vyndejte, přidržte v místě otoku, zakloňte hlavu a dopřejte si blaženou chvilku „ledové terapie“. 🙏🏼

🙋🏼‍♀️ Manifesto NOTE: Černý i zelený čaj obsahují tzv. tein, který – jak mnoho lidí netuší, a vy už ano – je toutéž sloučeninou jako kofein. Čtete správně; jedná se o jednu a tu samou látku, pouze méně koncentrovanou a obdobně schopnou „nakopnout“ mízní systém.

Na opuchlé oči díky obsaženému teinu pomáhají také v lednici nachlazené sáčky zeleného či černého čaje - gymclothes.cz
Zdroj: gymclothes.cz

Skin-care masáž 💆🏼‍♂️

Lymfu lze zpět do (o)běhu uvést něžnou obličejovou masáží, díky níž podkožním tekutinám umožníte proudit do celé tváře, nikoli pouze pod víčky.

Začněte podél lícních kostí a odtud v krouživých pohybech či nenásilných poklepáních pokračujte nahoru ke spánkům. Kontury oka pak jemně prohmatejte prsteníčkem – ten vyvíjí podstatně méně náporu v porovnání např. s ukazováčkem a tenounkou pleť spodních víček tolik nepodráždí.

Podoční otoky můžete jednoduše redukovat lymfatickou masáží obličeje - Cleveland Clinic Health Essentials.
Zdroj: Cleveland Clinic Health Essentials

Ovšem i v takovém případě buďte opatrní, abyste moc „netlačili na pilu“. Agresivním hnětením si podoční váčky tak akorát zpečetíte. Kůži příliš nenapínejte ani zprudka nemačkejte; bohatě postačí mírné tření, nepatrný tlak a alespoň 60 sekund systematické péče. ❤️‍🩹

Účinek masáže můžete podpořit souběžnou aplikací vhodného skin-care přípravku určeného pro oční okolí. Jeho účelem je víčka zvenčí zásobit vláhou, tonizovat a energeticky „dobít“, aby otok neměl ani nejmenší šanci.

Skvěle fungují např. tyto hydratační eye-care krémy:

Pijte, pijte a ještě jednou – pijte! 🌊

Víme, že minulou noc toho k pití bylo až až, ale tentokrát máme na mysli trochu jiný „nápojový lístek“. V průběhu dne byste měli vypít minimálně 2 litry vody. Povzbudíte tím nejen mikrocirkulaci krve i mízy, ale také hladký průběh tělesné „alko-detoxikace“, a v neposlední řadě zdravou funkci ledvin – to vše se totiž na očním opuchání může podílet.

Takže k outfitu slaďte svůj oblíbený „cestovní“ kelímek a hydrataci si chytře – navíc stylově – pojistěte. 💅🏼

Celodenní hydratace je klíčem k boji proti natékání - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Dopřejte víčkám oddych 🧸

I krátké momenty odpočinku se počítají! Ať už je váš program jakýkoli, za den si vyhraďte vždy alespoň minutku na to, abyste zavřeli oči a víčka nechali nerušeně relaxovat.

Obzvláště v současné, uspěchané „digi-době“, kdy člověk takřka nemá jinou možnost než držet zraky neustále dokořán otevřené, si oční svaly zaslouží úlevu. 💤

V průběhu dne je důležité na pár minut zavřít oči, relaxovat a dát obličejovým svalům oddych - Westend61
Zdroj: Westend61

📋 Další možné příčiny otékání očních víček

Ačkoli většinu případů očního otékání nejspíš zvládnete vyřešit svépomocí i z pohodlí domova, odpovědnost nemusí nést „jen“ spánkový deficit, přesolená strava či přemíra koktejlů. Krom pláče a přechodných hormonálních změn – jako např. při menstruaci – se nabízí také série potenciálně závažnějších faktorů, jaké se nevyplatí ignorovat.

Hranice mezi obyčejným „vedlejším účinkem“ kocoviny a alarmujícím symptomem závisí především na čase. Pokud se s otoky potýkáte nepřetržitě do dobu delší 24–48 hodin, a k tomu např. pociťujete neustupující bolest v oku, nenechavé svědění, nebo dokonce nekontrolovatelně slzíte; domácí léčebné kúry je načase nahradit profesionální péčí.

Některé příčiny otoků oka jsou závažnější a vyžadují si lékařské ošetření - Doctor Optic
Zdroj: Doctor Optic

Pozor si dávejte na:

  • nevyhovující kosmetiku 💄 – jestliže se první problémy dostavily, sotva jste začali používat nový self-care přípravek, zase ho urychleně vysaďte. Kosmetika je tu ostatně od toho, aby vaše zdraví přinejmenším neohrozila, ale nejlépe přímo utvrdila. Proto zbytečně neriskujte.

    Nabídka make-upu i bezpečné, oftalmologicky testované skin-care je široká a určitě se v ní pro vás nejde šetrná alternativa. 🫂
  • alergie 🐝 – nejčastěji na pyl, roztoče či zvířecí srst, na jejichž blízkost mohou kožní buňky reagovat zvýšenou produkcí histaminu – hormonu, který následně iniciuje otoky přilehlých tkání.

    Zkuste vypozorovat, kdy a v jakém prostředí vám víčka napuchají. Najdete-li náznak opakujícího se vzorce, v prvé řadě daným příležitostem nechoďte naproti a co nejdříve navštivte alergologii, popřípadě praktického lékaře/ku.
  • infekce 🦠 – skrze napuchání se projevuje také většina očních infekcí, v čele se zánětem spojivek nebo ječným zrnem. Jejich příznaky se dají zmírnit vesměs všemi výše doporučenými technikami (zejména systematickým přikládáním chladivých polštářků), ale i tehdy může být nutné vyžádat si u doktora/ky či oftalmologa/žky příslušné kapky anebo mast.

Pokud otok nepolevuje, a přidala se k němu ještě bolest, začervenání nebo výtok, vyhledejte lékařskou asistenci - iStock
Zdroj: iStock

  • vnější zranění 🩸 – otok rovněž představuje přirozenou reakci těla na rozličné formy úrazů. Jestliže se vám např. při vší šikovnosti podařilo uhodit se tupým předmětem poblíž citlivé oční oblasti, do pár minut očekávejte mírné zduření či zarudnutí.

    Za předpokladu, že normálně vidíte a hlava se vám nemotá ještě dalšího rána, pravděpodobně se není čeho bát. Vnější následky nárazu by měly brzy zmizet samy, eventuálně jim opět můžete dopomoci ledovým obkladem.

    Jestli otok ovšem ani do druhého dne neustoupí, raději se nechte vyšetřit.
  • lymfatická i jiná onemocnění 🧬 – primárně dlouhodobé, zdánlivě nevyzpytatelné opuchání víček může též sloužit coby varovný signál, že se uvnitř našeho organismu odehrává něco „nekalého“.

    Projevují se tak třeba nemoci štítné žlázy nebo ledvin (jmenovitě nefrotický syndrom), které už si lékařskou pozornost vyžadují bezpodmínečně.

🤓 Tipy na závěr: Jak (jinak) na otoky vyzrát?

  • Nedosolujte jídla. 🧂 Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) by denní příjem soli neměl přesáhnout 5 g, což odpovídá přibližně jedné čajové lžičce.

    To není mnoho; obzvlášť, vezmeme-li v potaz, že řada námi běžně konzumovaných potravin – od pečiva, přes maso až po sýry – v sobě sůl již přirozeně obsahuje. Doporučenou míru tak opravdu není těžké přesáhnout, a co víc, průzkumy přímo ukazují, že Češi mají ve zvyku ji až trojnásobně „přesolit“. 🙉

    Proto kdykoli vás zasáhne nutkání sáhnout po solničce, vzpomeňte si na tyto řádky a upřednostněte sezónní bylinky či jiné koření.

Sůl přirozeně obsažená v konzumovaných potravinách zpravidla stačí - Health
Zdroj: Health

  • Dodržujte zásady UV ochrany. ☀️ Sluneční paprsky se samozřejmě podepisují i na málokdy chráněné podoční oblasti. Vybavit se kvalitním UV filtrem znamená dlouhodobě předcházet projevům stárnutí, včetně vysoušení, krabacení a nelichotivých kožních „převisů“.

    V létě noste polarizující sluneční brýle po vzoru JLo nebo George Clooneyho a pravidelně se mažte opalovacím krémem s co nejvyšším SPF, tedy alespoň 30. Buďte důkladní a přípravek se nebojte nanést i do přiměřené vzdálenosti pod spodní víčko.

Jennifer Lopez je královnou letních looků a bez slunečních brýlí neopouští dům - Banton Frameworks
Zdroj: Banton Frameworks

  • Pořiďte si pevnější polštář. 🛌🏼 Věřte nevěřte, i výška a poddajnost vašeho polštáře dokáže určit, zdali se probudíte s nafouklými podočními váčky, nebo jako spořádaná Disney princezna.

    Je-li vaše hlava během noci položená příliš nízko, lymfa nemá prostor správně proudit a hromadí se v obličeji. Jakmile jí ovšem opatříte tužší podložku, popřípadě navrstvíte dva polštáře na sebe, ranní pohled do zrcadla vás možná příjemně překvapí. 👸🏽

Pevný polštář představuje základní výbavu každého, kdo se ráno nechce budit napuchlý - Time
Zdroj: Time

Co si z dnešního článku odnést? Třeba ujištění, že se můžete o příštím pátečním večeru odvázat, aniž by to na vás dalšího dne muselo být poznat. Hlavně hydratujte zevnitř i zvenčí a opatrně se slaným rautem.

Zároveň se nestresujte ani, pokud se navzdory vší precare otoky dostaví. Byli jsme – a určitě ještě několikrát budeme – tam všichni! Krom toho, teď už víte, jaké léčebné postupy nasadit. 😎

Hodně štěstí a co nejméně opuchlých rán vám přeje

Tým Manifesto 💜